top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraLadyLiberty

Co zrobić, kiedy upłynął termin na złożenie pisma w Sądzie ?

Zaktualizowano: 21 paź 2021

Mianowicie... należy złożyć w Sądzie wniosek o przywrócenie terminu. Ważną kwestią jest to, że wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu należy złożyć pismo, które nie zostało wniesione do sądu w odpowiednim terminie. Jeśli nie dotrzymaliśmy terminu do wniesienia odwołania od nakazu zapłaty, czyli sprzeciwu - to wnosząc do Sądu wniosek o przywrócenie terminu powinniśmy omawiany sprzeciw wnieść.


Reasumując, jeśli chcemy aby sąd przywrócił nam termin do danej czynności, to musimy wnieść do tego sądu wniosek o przywrócenie terminu i dołączyć do niego odpowiednie pismo, do wniesienia, którego termin nam uprzednio minął.


Kiedy i w jakim terminie możemy wnieść wniosek o przywrócenie terminu?


Jeśli planujemy wnieść wniosek o przywrócenie terminu to musimy uczynić to w terminie 7 dni, licząc od dnia ustania powodu, dla którego nie dochowaliśmy terminu do wniesienia odwołania do Sądu. Innymi słowy, możemy domagać się przywrócenia terminu, jeśli w naszym życiu miało miejsce zdarzenie, które nie z naszej winy spowodowało to, że uchybiliśmy terminowi do odwołania. Wtedy w terminie 7 dni od ustania przyczyny lub skutków tej przyczyny, musimy wnieść do sądu wniosek o przywrócenie terminu wraz z danym pismem. Może nim być sprzeciw od nakazu zapłaty.


Nie można zapomnieć, iż Sąd będzie badać powody, dla których nie dochowaliśmy terminu do wniesienia pisma do sądu. Powody te muszą być obiektywne. Sąd nie przywróci terminu, jeśli stwierdzi, że z własnej winy lub rażącego niedbalstwa nie dochowaliśmy terminu.


UWAGA! Wniosek o przywrócenie terminu powinien być należycie umotywowany, a podniesione we wniosku argumenty poparte odpowiednimi dowodami.




46 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page