top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraLadyLiberty

XIII Ogólnopolski Dzień bez Długów

Zaktualizowano: 22 lis 2021

17 listopada 2021 roku obchodzony jest po raz trzynasty Ogólnopolski Dzień bez Długów. „Święto” to organizowane jest w Polsce od 2009 roku, a inicjatorem jego była Grupa KRUK – czy to przypadek? nie sądzę! Wydarzenie wywołało tak duże zainteresowanie, w szczególności wśród instytucji finansowych, że na stałe wpisało się w kalendarz.


Pierwotnym celem kampanii było zwrócenie uwagi na racjonalne zarządzanie budżetem domowym i uświadomienie wszystkim, jak ważne jest dążenie do pozbycia się zaległości finansowych. Dzień ten stało się jednak potem głównie okazją do kontaktu z dłużnikami celem uznania przez nich długu, ewentualnie spłacania ich za wszelką cenę bez weryfikacji ich zasadności, czy wysokości.


Z badań wynika, że ponad połowa Polaków żyje na kredyt. Jednym z głównych powodów utraty płynności finansowej i kłopotów ze spłatą zobowiązań jest niewystarczająca wiedza finansowa lub zdarzenie losowe (utrata pracy, choroba, śmierć bliskiej osoby). Statystyki pokazują, że większość z zadłużonych nie ma pojęcia jak wyjść z długów oraz nie ma świadomości, że nie każde zobowiązanie to dług.


Być może głośne mówienie o problemie sprawi, że osoby zadłużone zechcą stawić wreszcie czoło problemowi. W naszej ocenie, odpowiednia wiedza finansowa, zmiana zachowań oraz umiejętność racjonalnego gospodarowania pieniędzmi mogą przyczynić się do uniknięcia nadmiernych zobowiązań pieniężnych lub nawet ich całkowite pozbycie się.


Tegoroczne „obchody” są o tyle istotne, że wielu Polaków znalazło się w wyjątkowo trudnej sytuacji finansowej. W wyniku panującej pandemii sporo osób straciło pracę, części pracownikom zmniejszono wynagrodzenie. To dodatkowo pokazuje, że życie z zadłużeniem nie będzie łatwe.


Mamy nadzieję, że nie tylko ten listopadowy dzień otworzy wielu osobom zadłużonym oczy na różne formy pomocy i instytucje, które mogą wspomóc ich w wychodzeniu na prostą – nie koniecznie poprzez bezmyślną spłatę kwot wyliczonych jednostronnie przez instytucje finansowe.


Dlatego Fundacja życzy wszystkim, by słowo „dług” wkrótce było czymś z gatunku „science fiction”.PAMIĘTAJ! Nie każde ZOBOWIĄZANIE to DŁUG.
15 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page